Solar LED Street Lights
We are Manufaturing Wide Range of Solar Prodcuts usingHighly efficient Solar Charge Controller capable of convert maximum energy from Sun Light
Approx. Price: Rs 9,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Brand | NBTLED |
| Input Voltage | 145-270 VAC |
| Lighting Type | LED |
| Lighting Color | White |
| Power Source | Sun Light |
| IP Rating | IP66 |
| Power | 18 W |
| Overcharge Protection | Yes |
| Body Material | Aluminum |
We are the best provider of
18W Solar Street Light used in various essential applications. These are precisely manufactured with the support of our best employees under the supervision of experts. These are energy efficient and operate by usage of clean technology. These are widely used and have upgraded parts which are required for their performance. These are free from defects and can be easily installed. Most importantly, these are offered at a convenient price.
Features:
- Perfect and compact
- High sustainability
- Best performance
- Highly Efficient Charge Controller
Approx. Price: Rs 12,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Usage/Application | Home |
| Brand | NBTLED |
| Lighting Type | LED |
| Power Source | Sun Light |
| IP Rating | IP66 |
| Efficiency | Greater than 88% |
| Power | 24W |
| Overcharge Protection | Yes |
| Body Material | Aluminum |
| Power Factor | Greater than 0.95 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Packaging Type | Box |
Features:
- Perfect and compact
- High sustainability
- Best performance
- Highly Efficient Charge Controller
Approx. Price: Rs 20,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 200 Piece |
| Usage/Application | Home |
| Brand | NBTLED |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Efficiency | Greater than 88% |
| Power | 30W |
| Input Voltage | 145-270 VAC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Factor | Greater than 0.95 |
Features:
- Perfect and compact
- High sustainability
- Best performance
- Highly Efficient Charge Controller
Approx. Price: Rs 7,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Usage/Application | OUT DOOR USE |
| Brand | NBT LED |
| Lighting Type | LED |
| Model Name/Number | 9W |
| Body Material | Metal |
| Certification | BIS |
| IP Rating | IP66 |
| Warranty | 5 Years |
| Pv Module | 30W |
| Color Temperature Range | 3000-6500K |
| Acceptable Payment Mode | Online, Cheque/Cash |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
- Perfect and compact
- High sustainability
- Best performance
- Highly Efficient Charge Controller
Additional Information: