Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Wattage | 1000W |
| Lighting Color | Cool White |
| Shape | Square |
| Usage | for Outdoor |
| Color | Cool White |
| Model Name/Number | NBT-SHML-1000:WH |
| Base Type | Mounting bracket (adjustable) |
| Usage/Application | SPORTS LIGHTING / AERENA LIGHTING |
| Lighting Source | LED |
| Beam Angle | 10 Degree, 20 Degree, 30 Degree, 45 Degree, 60 Degree, 90 Degree |
| Body Material | Aluminium |
| Voltage | 220-240 V |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Weight | 28KG Approx. |
| Dimension | 705*670*120MM |
| Dimensions | 710*670*120MM |
| Warranty | 2-Year, 5-Year, 10-Year (All Option Available) |
| Input Voltage | 140-300VAC |
| Luminous Flux | 140000 |
| Certification | BIS |
| Install Style | STADIUM HI-MAST POLE |
| Operating Temperature | -20 Degree- TO +55 Degree |
| Pieces Per Unit | Rs45000.00 |
| Optics | PC-MLO [ Polycarbonate micro lens optic] |
| Sensor | not applicable |
| Cable Length | 450MM |
| Battery Life Rechargeable | not applicable |
| Bulb Technology | 5050 5W LED CHIP |
| Ideal For | SPORTS & AERENA LIGHTING |
| Receiver Weight | not applicable |
| Presentation Remote Weight | not applicable |
| Packaging Unit | Nos. |
| Package Contents | LIGHT WITH BRACKET |
| Indicator Lights Led | not applicable |
| Gross Weight | 28KG |
| Frame | METAL FRAME |
| Bluetooth Smart | not applicable |
| Battery Details | not applicable |
| Package Weight | 28 KG |
| Item Length | 710MM |
| Package Width | MOUNTING BRACKET |
| Led Cob | 5050 LED CHIP |
| Ip Code | IP67 |
| Features | HI-POWER, High Build Quality |
| Type Of Bulb | 5050 LED CHIP |
| Batteries Required | not applicable |
| Batteries Included | not applicable |
| Height | 10 METER |
| Recessed Distance | 10 METER |
| Cut Out Dimension | not applicable |
| Voltage With Standng Range | 140 - 300 VAC |
| Mercury Content | ZERO |
| Input Current | 4.54 @ 220VAC |
| Start Up Time | 1 SEC. |
| Light Effect | Symmetrical beam |
| Lamp Life | 50000 Hours |
| Color Rendering Index | >80% |
| Rated Luminous Flux Light Output | 140000 lm |
| Driver | BIS APPROVED OWN MANUFACTURED / Meanwell |
| Mounting Arrangement | Adjustable Mounting bracket |
| Diffuser Transparency | Transperent & Translucent Both available |
| Diffuser Shape | RECTANGLE |
| Fixture Shape | RECTANGLE |
| Body Finish | GLOSSY |
| Body Color | BLACK, BROWN, YELLOW, GREY, WHITE |
| Dimmable | OPTIONAL AVAILABLE |
| Bulb Included | YES |
| Mounting Type | Adjustable Mounting bracket |
| Power | 1000W |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: