Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Warehouse |
| Model Name/Number | NBT-100W-HB |
| Brand | NBT LED |
| Beam Angle | 120 |
| Power | 100 |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 90V-300V AC |
| Warranty | 2 YEARS |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | NBT-120W-HB |
| Brand | NBT LED |
| Beam Angle | 120 |
| Power | 120 |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 90V-300V AC |
| Warranty | 2 YEARS |
| Certification | BIS |
| Surge Protection | 10KV |
| Operating Frequency | 50-60Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Warehouse |
| Model Name/Number | NBT-150W-HB |
| Brand | NBT LED |
| Beam Angle | 120 |
| Power | 150 |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 90V-300V AC |
| Warranty | 2 YEARS |
| Surge Protection | 10KV |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Warehouse |
| Model Name/Number | NBT-180W-HB |
| Brand | NBT LED |
| Beam Angle | 120 |
| Power | 180 |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 90V-300V AC |
| Warranty | 2 YEARS |
| Certification | BIS |
| Surge Protection | 10KV |
| Operating Frequency | 50-60Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Usage/Application | Warehouse |
| Brand | NBTLED |
| Power | 185W |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminum |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 90 - 350 V AC |
| Warranty | 2 Years |
| Luminous Flux | 120 Lm/Watt |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Brand | NBTLED |
| Wattage | 150W |
| Body Material | Aluminium, Ceramic |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP66 |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 90 - 350VAC |
| Warranty | 2 Years |
| Luminous Flux | 120 Lm/Watt |
With the support of our skilled professionals and high-end technologies, we are able to offer LED High Bay Light which is fully automatic equipped with an electric cabinet. Our LED High Bay Light is manufactured with high-quality material and modern techniques in adherence with the set norms. Moreover, these products are available at affordable prices.
Features:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Usage/Application | Warehouse |
| Brand | NBTLED |
| Power | 150W |
| Lighting Color | Warm White |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminium |
| Input Voltage | 90-350 VAC |
| Warranty | 2 Year |
| Frequency | 50/60 Hz |
| PF | Greater than 0.95 |
| Packaging Type | Box |
Product Details:
| Usage/Application | Warehouse |
| Model Name/Number | NBT-300W-HB |
| Brand | NBT LED |
| Beam Angle | 120 |
| Power | 300 |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 90V-300V AC |
| Warranty | 2 YEARS |
| Country of Origin | Made in India |