Flood Light
Pioneers in the industry, we offer 100w led flood light glass, 150w led flood light glass, 200w led flood light glass, 50w led flood light glass and led high mast lighting from India.
100W LED Flood Light Glass
Approx. Price: Rs 2,380 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | NBT LED |
| Power | 100W |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110V - 300V AC |
| Warranty | 2 Years |
Features:
- IP-65
- High Power Factor >0.95
- THD<10%
- 140Lm/Watt
- 440V Sustainable
- 5KV Surge Protection
- High Efficiency
- Over Temperature Protection
- Short Circuit, Open Circuit
- Built in PFC Function
- Over Voltage Protection
- Independent Lamp Control gear
Available Wattage in 50W / 100W / 150W / 200W
Available Colour: White / Warm White / Neutral White
Additional Information:
- Item Code: NBT-FL-100W
- Production Capacity: 50000
- Delivery Time: 5-6 Days
150W LED Flood Light Glass
Approx. Price: Rs 3,150 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | NBT LED |
| Power | 150W |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110V - 300V AC |
| Warranty | 2 Years |
Features:
- IP-65
- High Power Factor >0.95
- THD<10%
- 140Lm/Watt
- 440V Sustainable
- 5KV Surge Protection
- High Efficiency
- Over Temperature Protection
- Short Circuit, Open Circuit
- Built in PFC Function
- Over Voltage Protection
- Independent Lamp Control gear
Available Wattage in 50W / 100W / 150W / 200W
Available Colour: White / Warm White / Neutral White
Additional Information:
- Item Code: NBT-FL-150W
- Production Capacity: 50000
- Delivery Time: 5-6 Days
200W LED Flood Light Glass
Approx. Price: Rs 3,770 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | NBT LED |
| Power | 200W |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110V - 300V AC |
| Warranty | 2 Years |
Features:
- IP-65
- High Power Factor >0.95
- THD<10%
- 140Lm/Watt
- 440V Sustainable
- 5KV Surge Protection
- High Efficiency
- Over Temperature Protection
- Short Circuit, Open Circuit
- Built in PFC Function
- Over Voltage Protection
- Independent Lamp Control gear
Available Wattage in 50W / 100W / 150W / 200W
Available Colour: White / Warm White / Neutral White
Additional Information:
- Item Code: NBT-FL-200W
- Production Capacity: 50000
- Delivery Time: 5-6 Days
50W LED Flood Light Glass
Approx. Price: Rs 1,030 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | NBT LED |
| Power | 50W |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 110V - 300V AC |
| Warranty | 2 Years |
Features:
- IP-65
- High Power Factor >0.95
- THD<10%
- 140Lm/Watt
- 440V Sustainable
- 5KV Surge Protection
- High Efficiency
- Over Temperature Protection
- Short Circuit, Open Circuit
- Built in PFC Function
- Over Voltage Protection
- Independent Lamp Control gear
Available Wattage in 50W / 100W / 150W / 200W
Available Colour: White / Warm White / Neutral White
Additional Information:
- Item Code: NBT-FL--50W
- Production Capacity: 50000
- Delivery Time: 5-6 Days
Approx. Price: Rs 10,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Mast Height | 10-30 Meter |
| Light Block Color | White |
| Usage/Application | Stadium |
| Body Material | ALLUMINIUM |
| Power | 300-400W |
| Lighting Type | LED |
| Available Wattage | 100W TO 1500W |
| Volt | 140-300 V AC |
Led Flood Light, Led Stadium Lights, Led Hi-mast Lights, High Build quality, High Performance led lights.